KIBRIS'DA EĞİTİM

Kıbrıs Akdeniz havuzunun kuzey doğusunda, Avrupa, Asya, ve Afrika kavşağında bulunan güzel bir adadır. Yüzyıllar boyunca Kıbrıs medeniyetlerin ve kültürlerin buluşma yeri idi. Kıbrıs yaklaşık 700,000 nüfusuyla, Akdeniz’in üçüncü büyük adasıdır. Ada muhteşem dağ manzaralarına, ormanlara, büyüleyici sahillere ve plajlara sahiptir, uzun ve farklı tanıklar taşıyan zengin bir tarihi ve arkeolojik mirasa sahiptir. Mayıs 2004 yılında, Kıbrıs Avrupa Birliğine katıldı

İklim

Kıbrıs Akdeniz iklimine sahip çok güzel bir ülkedir, yazları uzun ve kurak geçer, öyle ki yazları Mayıs ortalarından başlayıp Ekim ayın ortasına kadar sürer. Hava sıcaklık ve yağış değiğimleri yüksekliği ve kıyıdan uzaklığına bağlıdır. Adanın hayret verici iklimi doğayı sevenlere sonsuz fırsatlar yaratır.

Ekonomi

Ülkenin ekonomisi son bir kaç yıl içinde büyük patlama yaşıyor, Kıbrıs bölgede önde gelen iş ve finans merkezlerinden biri olarak ortaya çıkmıştır. Ekonominin çeşitli sektörleri, turizm, bankacılık, sigorta, telekomünikasyon gibi, bir öncü olarak ekonomiye katkıda bulunur. 2008 Ocak’ta Kıbrıs Ekonomi ve Parasal Birliğine katıldı (EPB) dolayısıyla Avro (€) kullanılan para birimi oldu.

Lisan

Yunanca ve Türkce Kıbrıs’ın Anayasasına göre resmi dillerdir, aynı zamanda İngilizcede yaygın olarak konuşulur. Ayrıca İngilizce Yüksek Eğitim Özel Üniversitelerde ve Kurumlarda öğrenim programlarının büyük çoğunluğu için eğitim dilidir. 

Öğrenci Birlikleri

Öğrencilerin kendi kurdukları ve yönettikleri klüplerle, aktiviteler yapıp kendilerini geliştirme imkanına da sahiptirler. Kampüs hayatınızı kolaylaştıran bu klüpler sayesinde çevrenizin gelişmesini sağlayabilirsiniz ayrıca kültürel, sosyal ve özel ilgi alanlarınızla ilgili kulüplere de üye olabilirsiniz. Bu kulüpler öğretim üyelerinin rehberliğinde ulusal ve uluslararası seminer ve konferanslarda düzenlemektedirler.

 Bar ve Diskolar 

Bir tatil cenneti olan Ada; Neler yapabilirsiniz derslerinizi bitirdikten sonra kafa dinlemek için yapabilecekleriniz arasında bar ve diskolar vardır. Belirli zamanlarda yapılan Disko partilerine katılabilirsiniz. Sabahın ilk ışıklarına kadar diskoda dans edebilir daha sonrasında da sahilde bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Festival ve Karnavalar

Tüm üniversitelerde kampüs içlerinde her yıl düzenlenen bahar şenlikleri vardır, bu şenlikler sırasında ünlü sanatçıların katılımıyla gerçekleşen konserler ve kültür amaçlı karnavallar yapılmaktadır.

Plajlar

Kıbrıs`ta bulunan altın sarısı renginde kumsallar vardır, tüm yaz boyunca düzenlenen aktiviteler su sporları vaktinizi geçirmek için mükemmel bir seçimdir. Yapabileceğiniz diğer aktiviteler arasında; Oyuncak silahla savaş, bowling, Halı saha ‘da Futbol turnuvaları, basketbol, go-karting ve daha bir çok aktiviteler bulabilirsiniz.

Kıbrıs`ta şu anda mevcut 6 üniversite vardır, bu üniversitelerde eğitim bölümlere göre genel olarak İngilizcedir. Alanında profesör olan eğitmenlerle kaliteli eğitim verilmektedir. Dünyanın her yerinden eğitim almak için gelen öğrenciler vardır.

 

 


 

Eklenme Tarihi: 02:27 19-05-2015