Sınıf Öğretmenleri Teknolojiyi Sınıflarda nasıl uygulayabilir?

 

Okullarda sunulan eğitimin etkili olması için teknoloji kullanımının payının yoğun bir şekilde tartışıldığı günümüzde eğitim bilimlerinde de yeni arayışlar içine girildi. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de gelişen teknolojinin okullarda etkin kullanımıyla ilgili çeşitli projeler hayata geçiriiliyor.

 

Sınıf içinde teknoloji kullanılarak tasarlanmış dersler şüphesiz en iyi öğrenmenin sağlandığı derslerdir. Eğitimde teknolojinin küçük yaş gruplarında daha da önemli oluşu sınıf öğretmenlerinin yadsınamaz bir gerçek olan teknolojiyle bütünleşmesi gerçeğini görmemizi sağlıyor.

Sınıf öğretmenliğinin tabiri caizse tiyatro yönetmenliği olduğunu düşündüğümüzde eğitimciler ile daha fazla öğrenci işbirliğini geliştirmek, onları teknolojik uygulamalarla beslemek ve eğlenceli öğrenme uygulamaları yapmak “kalıcı öğrenmenin” de gerçekleşmesinde bir tuğla olacaktır.

 

Şunu unutmayalım ki günümüzde özellikle sınıf öğretmenlerimizin daha yakından tanık olduğu “öğrenci ve ailelerin tablet ya da cep telefonuyla imtihanı sorunu” çözüm için kafa yorulan onlarca teknolojik problemin de başında geliyor. Bunun sonu “tablet kullanmayı yasakladık öğretmenim” diyen savaş kazanmış komutan edalı velilere kadar gidiyor ve tabi ki sonuç koca bir sıfır.

– Peki teknoloji, tabletler ya da diğer uygulamalar neden sorun olsun? – Neden yüzlerce faydası olan yüzlerce uygulama ve tasarımları sorun olarak görüp bir de çözüm bulmaya kalkıyoruz?

Ve en önemlisi hepimiz de biliyoruz ki çocuklarımız okul dışında aileleriyle birlikte bolca sosyal medya veya oyun uygulamalarında oldukça aktifken neden bu alışkanlığı derslere entegre etmeyelim?

Bu konuda naçizane birkaç fikir;

Video Kaydetme/Düzenleme
İster Android ister Apple da video kaydetme ve düzenleme üzerine yüzlerce uygulama mevcut. O kadar ödev ve performans neden hep defterde, kağıtta, kitapta kalsın? Sizce de çocukların yaratıcılıkları videolardan taşmaz mı? Çocuğunuz yada öğrencinizle beraber imovie, Powtoon, Explee veya iStopMotion ‘ı kullanabilirsiniz.

Oyun Uygulamaları
İnanın o kadar oyun uygulaması var ki birazcık çocuklarla takılınca bile her oyunun bir Hayat Bilgisi bir Türkçe ve Matematik dersiyle bağdaştırılması, derslere ve hedeflere o çocuklar için bir heves kazandırılması mümkün! Minecraft ilk akla gelenlerden değil mi?

Sosyal Medya
Artık sosyal medya yasağı yok! Bunun benimsenmesi, zaten sınıf dışında sosyal medya dünyasına dalmış çocuklarımızı sosyal medyayı sınıflara getirerek dikkatini derse kanalize etmek var. Facebook’ta dersi canlı yayından tutun da, twitter’ da arkadaşlarına açtığı bir ankete, snapchat’te belki güldüren bir animasyona kadar sizin yaratıcılığınızda her şey… İlkokul öğrencilerimiz için ebeveynlerin destekleri ile tabii ki …

Blog
O kadar çalışma hazırlıyor miniklerimiz, neden bir köşe yazarı gibi bunu kitlelerle buluşturmasınlar? Neden kendilerine ait olan bir çalışmayı “benim düşüncem” felsefesiyle kamuoyuna duyurmasınlar? Neden?

Video Konferans
Sınıfta video konferans teknolojisi ile belki farklı okul ve ya ülkelerden öğretmenler, hatta dersin belli bir anında önceden planlanmış bir konu için sınıftan bir öğrencinin velisiyle ya da olabilirse ünlü biriyle video konferans can alıcı bir uygulama olabilir.
Sınıfta teknoloji kullanarak yaşamı sınıfa getirmek için;
Öğrenci katılımını artırmak ve sınıf teknolojisini kullanarak eğitimi zenginleştirmek için ben hazırım diyorsanız haydi o zaman 

 

Kaynak: http://www.egitimdeteknoloji.com

 


 

Eklenme Tarihi: 22:19 10-09-2016
eğitim teknoloji öğretmen sınıf teknoloji kullanımı