Fatih Projesi'nde "virüs bulaştı" iddiası

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere dağıtılan tabletler dün gece itibariyle güncellemeden sonra çöktüğü iddia edildi.
 
Turgut Erat`ın haberine göre geçtiğimiz gece gerçekleşen otomatik güncelleme sonucu tabletlerini açamayan öğretmenler tarafından "Sözcü WhatsApp Hattı"na bu konuda pek çok mesaj geldi ve öğretmenler şikayetlerini dile getirdiler.

"Milli Eğitim Bakanlığı tarafından  öğretmenlere dağıtılan tabletler dün gece itibariyle güncellemeden sonra çöktü. Tüm Türkiye`de öğretmen tabletleri kullanılamaz hale geldi. Muhtemelen güncellemede virüs bulastırıldı" diyen öğretmenler, internet forum sayfalarında soruna çare aradılar. Okullarda teknolojiyi iyileştirmek için başlatılan Fatih Projesi`nde daha önce de benzer sorunlar nedeniyle tabletlerin çöktüğü iddia edildi...

8 Milyar 500 Milyon bütçeli proje 

Fatih Projesi, 2010 yılında başlatılmış ve 8 milyar 500 milyon lira bütçe ayrılmıştı. Dört yıl içinde tamamlanması öngörülen projede yaşanan sıkıntı nedeniyle ömrü 1 yıl uzatılmıştı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “vizyon” konuşmasında son tarih 2017’ye kadar uzatıldı. Projenin hızlı yürümesi için 2012 yılında yapılan bir düzenleme ile alımlar Kamu İhale Kanunu kapsamından çıkarılmıştı. 

16 Milyon tablet dağıtılması bekleniyor 

Projede yaşanan aksaklıkların başında tabletlerle akıllı tahtaların uyum sağlamaması oldu. Bu nedenle akıllı tahtalara sıfırdan yeni yazılım yüklenmek zorunda kalındı. Pilot uygulamaya alınan bazı okullar için yıkım kararı olduğu ve bazı okulların alt yapılarının sisteme uygun olmadığı belirtildi. Ankara’da Abidinpaşa Anadolu Lisesi’ne akıllı tahtalar takıldıktan 4-5 ay sonra okul depreme dayanıklı olmadığı için yıkım kararı alındı. Bu durum projedeki koordinasyonsuzluk olarak değerlendirildi. 
 
(Habere ait alıntı: Sözcü)

 

Eklenme Tarihi: 23:28 25-03-2016