Kodlama Eğitimi Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersinin Programına Ekleniyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı ile ortak bir çalışma başlattı.  Çalışma; 5 ve 6. sınıflarda zorunlu, 7 ve 8. sınıflarda seçmeli ders olarak okutulan “bilişim teknolojileri ve yazılım dersi”nin içeriğinin güncellenmesini kapsıyor.

Bu konu pek çok bilişim öğretmeni, veli ve öğrenci gündemine hızla oturdu. Gelen her açıklamayı dikkatle takip edenleri yakından ilgilendirecek yeni bir açıklama da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık`tan geldi. Işık`ın, "twitter" üzerinden yaptığı açıklamada şunlar vardı;

"Milli Eğitim Bakanlığımız önerilerimizi de dikkate alarak kodlama eğitimini müfredata eklemek için çalışma başlattı. Kodlama eğitimiyle teknolojiyi iyi kullanan daha önemlisi teknolojiyi üreten, geliştiren nesiller yetiştireceğiz. Algoritmik düşünme becerisi kazanan bireyler 4. Sanayi devriminin eşiğinde olduğumuz bu dönemde çok daha başarılı ve üretken olacaklardır. Kodlama eğitimi konusunda gösterdiği hassasiyet için Bakanımız Sayın Nabi Avcı ve ekibine teşekkür ediyorum. Değerli bilişim öğretmenlerimize de derslerinde kodlama üzerinde hassasiyetle durmaları çağrısında bulunuyorum."

“Kodlama Eğitiminin Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersinin Programına Eklenmesi” konulu ilk resmi toplantı, 8 Mart 2016 Salı günü Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün Fatih Projesi toplantı salonunda yapılmıştı.

Toplantıya, YEĞİTEK tarafından oluşturulan çalışma gurubundan Sistem Yönetimi Daire Başkanı Dr. Yakup YÜKSEL, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Yasemin GÜLBAHAR ve Yrd. Doç. Dr. Filiz KALELİOĞLU, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Erdat ÇATALOĞLU ve Dr. Armağan ATEŞ KAN, Bahçeşehir Üniversitesi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Şirin KARADENİZ, BT Öğretmenleri Zehra SAYIN,  A. Şamil DEMİRCAN, Türkay DALAN, Birtan YILDIZ, Cahide ÜNAL, Ertan KOCABAŞ, Proje Destek Personeli Mehmet SÜRAV ve MEB Uzman Yardımcısı Gizem TOPAÇ katıldı. Toplantıda; mevcut müfredat programı, bilgi ve iletişim teknolojileri, dijital vatandaşlık ve bilgisayar bilimi konularına ilişkin mevcut öğretim programının güncellenmesi, bu konuların ulusal öğretim programında öğretilmesi konuları konuşuldu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığının ortak kararı üzerine, kodlama eğitiminin Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi ( 5, 6, 7 ve 8. sınıflar) Öğretim Programında daha fazla yer almasına karar verildi. Bu kapsamda Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğümüz ortak bir çalışma başlattı.  Çalışmanın amacı; 5 ve 6. sınıflarda zorunlu, 7 ve 8. sınıflarda seçmeli ders olarak okutulan “bilişim teknolojileri ve yazılım dersi”nin içeriğinin güncellenmesini kapsıyor.

Kodlama eğitiminin tüm öğrencilerimize bilgisayar ve İnternet okuryazarlığı yanında algoritmik düşünme becerisini kazandırabilmesi amaçlanıyor. Ayrıca öğrencilerin oynadığı bilgisayar oyunlarının çok küçük de olsa bir parçasını kod aracılığıyla oluşturarak programlama mantığını anlamalarına yardımcı olacağı düşünülüyor.  Kodlama eğitimi ile öğrenciler; teknolojiyi tüketen değil, üreten nesil olma yolunda ilk adımlarını atmış olacaklar.


 

Eklenme Tarihi: 21:59 12-03-2016