Çocuklarda teknoloji kullanımını sınırlayın!

İstanbul Üniversitesi Bağımlılık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (UYGAR), İstanbul Üniversitesi Genç Yeşilay kulübüyle birlikte Sosyal Medya ve Teknoloji Bağımlılığı paneli düzenledi.

Panelde uzmanlar ailelerin ilk yaşlardan itibaren çocuklara teknoloji kullanımında kuralların getirilmesi konusunda bilinçli olmaları gerektiği anlatıldı.

 Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Hakan Ertin’in moderatörlüğünde gerçekleşen panele konuşmacı olarak Yeşilay öncülüğünce açılan UYGAR Koordinatörü Dr. Murat Coşkun, Yeşilay Yönetim Kurulu Üyeleri Kln. Psk. Mehmet Dinç, Dr. Ahmet Özdinç, Doç. Dr. Yusuf Adıgüzel ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Tekin katıldı.

“İnternet Bağımlılığının Nedenleri, Sonuçları ve Etkileri”

Panelde “İnternet Bağımlılığının Nedenleri, Sonuçları ve Etkileri” konularında  sunum yapan Doç. Dr. Murat Coşkun, internet bağımlılığının gelişme sürecini, belirtilerini, fizyolojik etkilerini ve internetin nasıl bilinçli ve aktif kullanılabileceği konusunda katılımcıları bilgilendirdi. 

“Sosyal Medyanın Dinsel Kritiği”

Doç. Dr. Mustafa Tekin ise “Sosyal Medyanın Dinsel Kritiği” başlığıyla, insan ilişkilerinde sosyal medyanın etkisiyle niceliğin değer görmeye başlamasıyla mahremiyetin de ortadan kalktığını, bu duruma karşı ne yapılması gerektiği konusunda bilgilendirmede bulundu. 

“Siber Zorbalık”

Kişisel gelişimde son zamanlarda teknolojinin oldukça etkili olduğunu anlatan  Psk. Mehmet Dinç ise “Siber Zorbalık” başlıklı sunumunda “Aileler ekranı artık çocuk bakıcısı olarak kullanıyor. Çocuğun internette nereye girdiğini, neler yaptığını takip edemiyor. Basit gibi görünen bir oyundan siber zorbalığa gidecek kadar bir tehlike çocuğumuzun karşısına çıkabilir dedi.

Sosyal Medya ve Teknoloji Bağımlılığı paneli soru cevap kısmıyla sona erdi. 

 

 

 

 

 

Eklenme Tarihi: 01:19 11-03-2016