"Kodlama Dersi" Mayıs sonunda müfredata girebilir

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık`ın kodlama dersinin okullarda okutulması için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile görüştüklerini açıklaması, dersin ne zaman müfredata gireceği konusunda merak yarattı. Gazi Üniversitesi`nin MEB`le çalışmalar yürüten akademisyenleri tarafından Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve YEĞİTEK`in konuyla ilgilendiği ve birimlerin yoğun şekilde çalıştığı, Mayıs sonunda yeni yönetmeliğin Bakanın masasında olacağı ve dersin müfredata gireceği söyleniyor.

Müfredat çalışması yapan Milli Eğitim Bakanlığı`nın, çalışma kapsamında çeşitli akademisyenler, STK ve teknoloji şirketleri ile irtibat halinde olduğu hatta "Oracle" gibi birkaç firma ile bu konuda ciddi adımlar atıldığı belirtiliyor.

İlkokula 2 saat, Ortaokul ve Liseye 4 saat koyulacak Kodlama Dersi, çocukların teknoloji ile küçük yaşlardan tanışmaya başlamaları açısından önemli. MEB`in özellikle çocukların üretmeyi öğrenmelerini istemesi nedeniyle ve algoritmik düşüncenin çocuklara erken yaşlardan itibaren kazandırılabilmesi için 1,2,3 ve 4. sınıflarda haftada 2 saat zorunlu kodlama dersinin olacağı söyleniyor. Dersin Ortaokul 5,6,7,8 de 4 saat zorunlu ve Liselerde kademeli olarak 9,10,11,12 de 4 Saat zorunlu olacağından ve müfredat konusunda çalışmalar yürütüldüğünden bahsediliyor.

Dersi Kim Verecek?

Dersi Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin vereceği, Talim ve Terbiye Kurulunun bu konuda düzenlemeler için eş zamanlı olarak çalışmalar yürüttüğü de belirtiliyor. 

Kodlama dersiyle ilgili müfredat ve uygulama çalışmalarının hangi aşamada olduğu hakkında Milli Eğitim Bakanlığından açıklama bekleniyor.

Kaynak: Güncel Eğitim


 

Eklenme Tarihi: 18:38 29-02-2016