“Fatih Projesi bir tablet projesi değil”

MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Dinçer Ateş, Fatih Projesi`nin, Türkiye`nin dijital eğitim teknolojilerini kullanarak, yeni bir eğitim öğretim anlayışını hem kendi içinde uyguladığı hem de tüm dünyaya gösterdiğini söyledi. Ateş, aslolanın içerik, başrolde de öğretmenin bulunduğu bir proje olduğunu belirtti.

 

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünce, Eğitim Bilişim Ağı’nın (EBA) yeni versiyonunun tanıtım toplantısı Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi’nde gerçekleştirildi. 

Ateş, burada yaptığı konuşmada, Fatih Projesi’nin bir tablet projesi olmadığını, bunun yanlış bir algı olduğunu belirterek, projenin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrencilerini yetiştirmek üzere ürettiği, içerikleri dijital eğitim imkanlarını kullanarak öğrencilere ulaştırma projesi olduğunu söyledi.

Ateş, "Bu dijital eğitim imkanlarının nihai kısmı görüntüleme cihazları. Bunun da elde taşınabilir, herkese gösterilebilir olanına biz tablet bilgisayar diyoruz bugün için. Yarın belki hologram diyeceğiz, sonra belki başka bir şey söyleyeceğim ama asıl maksat şudur. Bakanlık olarak hazırladığımız eğitim içeriklerini dijital ortamda öğrencilerimize günün teknolojisini ve imkanlarını kullanarak nasıl ulaştırabiliriz. Buradaki özne bizim eğitim içeriklerimiz, yani EBA. Bu işin nirengi noktası ürettiğimiz eğitim içerikleri" diye konuştu. 

Bunları taşıyan kabloların, bilgisayarların sadece birer araç olduğunu anlatan Ateş, bunların sadece eğitim için değil dünyada birçok teknoloji için kullanıldığını dile getirdi. 

Bu bilgisayarları eğitime özgü kılan şeyin içerikleri olduğunu vurgulayan Ateş, "Bunun da ismi EBA. EBA`nın ikinci versiyonuna kavuşmuş olduk. Ulaştığımız yerde şu an 12’nci sınıfa kadar örgün eğitimde dünyanın en büyük ve en gelişmiş algoritmasıyla çalışan dijital eğitim içerikleri portalına sahip olduğumuzu söylemek çok mutluluk verici" dedi.

Projeyle Türkiye’deki iki GSM operatöründen daha büyük bir ağı yönettiklerini belirten Ateş, şöyle devam etti:

"Çok ciddi bir mali değere sahip, kullanıcı sayısı, döşenen altyapılar, uç sayıları ve bağlanan internet erişimiyle dünyanın en büyük kurumsal internet ağına sahip bakanlık, Milli Eğitim Bakanlığı’dır. Bu proje Türkiye’nin dijital eğitim teknolojilerini kullanarak, yeni bir eğitim öğretim anlayışını hem kendi içinde uyguladığı hem de bütün dünyaya gösterdiği, aslolanın içerik, başrolde öğretmenin olduğu bir projedir." 

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız da, EBA`nın herhangi bir program olmadığını söyledi. Yıldız, "Fatih Projesi ile birlikte tamamen Türk ürünü, etkileşimli tahtalarımız piyasaya sürülmüş oldu ve şu anda Türkiye, teknolojik olarak bir ihraç ürünü, dünyaya ürün satan bir pozisyona daha şimdiden gelmiş oldu. Fatih Projesi EBA üzerinden birçok yarışmalar düzenleniyor. Bu yarışmalara kimlerin katıldığı dolayısıyla bu bizim için bir performans kriteridir" diye konuştu.

Daha sonra katılımcılara EBA`nın yeni versiyonunun tanıtımı yapıldı.     


 

Eklenme Tarihi: 13:07 13-01-2016