ÖĞRENCİ ODAKLİ EĞİTİM Mİ EĞİTİM ODAKLI ÖĞRENCİ Mİ?

Öğrenci odaklı eğitim mi Eğitim odaklı öğrenci mi?

Öğrenci merkezli yeni eğitim  modelinde, sınıf ve okul yönetimi, bilgi sabır ve hoşgörü isteyen bir iş.

Her okulun kendi kültürü,  okul kültürünü de okulun temel disiplini oluşturmalıdır. Güçlü kültüre sahip okullarda öğrenciler öğrenmeye daha fazla motive olur. Öğrencisinin yanında duran okul yönetimi öğrenciyi kazanır. Motive olan öğrencinin başarısı artar. Yüksek öğrenci motivasyonu, ileri düzeyde öğretmen ve yönetici  işbirliği  kültürünün egemen olduğu bir okulda, okul yöneticisinin öğrenci ve öğretmenlerle kurduğu iyi ilişkiler hem  öğretmen hem de  öğrencinin performansını artırır. 

Belki de “öğretmen” kavramına pek çok anlam yüklüyor olabiliriz. Eğitim planlamalarında yapılan hızlı değişimin beraberinde getirdiği aksaklıklar, eğitime yapılan müdahaleler neticesinde ortaya çıkan öğretmen ihtiyacını kapatmak için, öğretmen niteliğini taşımayan kişilerin bu göreve atanması, öğretmen rolü oynayan insanların duygusal olmayan yaklaşımlarıyla, çocuk eğitimine getirilmesi de beraberinde mutsuz öğrenci profilini ortaya çıkartır. 

Eskiden öğretmenlik daha sert üsluplu, korku kültürüne dayalı bir otoriteydi. Pek çok olumlu  davranışlar ile oluşturulan saygınlık, yanlış bir davranışla öğrencinizin gözünde yerle bir olabilir. Öğretmenler öğrenciler üzerindeki yasal gücünü doğru yerde ve zamanında kullanmayı bilmelidir. Günümüz aile ve çocuk profilinde daha anlayışa ve saygıya dayalı bir iletişim olduğunu gözden kaçırmamak gerekir. 

Öğrencilere suçlu veya her an suç işleyebilir gözüyle bakar  ve onlardan kesin itaat isterseniz ergen bir birey karşısında yanılmış olursunuz.

Aktif dinleyen ve sorgulayan kişiliğe sahip bir  öğrenci fikirlerini dinleyen, takdir ve teşekkür eden, kontrollü cevaplar veren istikrarlı bir okul yönetimi ve öğretmen karşısında başarılı, sosyal, sevecen ve hayata doğru hazırlanmış olacaktır. 

İşe başlarken eğitimin derslerle sınırlı olmadığını, öncelikle öğrencilerinde bir birey olduklarının kabul edilmesi gerekir. Kendisini birey olarak hisseden öğrenci, öğretmenlerinden ve okul yönetiminden aldığı olumlu motivasyonla, sınav odaklı eğitim sisteminin zorluklarından ve hayata hazırlanmanın üzerlerinde yarattığı ağır baskıdan daha kolay kurtulabilir.

Unutmayalım ki hayata  doğru hazırlanan her öğrenci, ülkeyi ileri taşıyacak birer birey olacaktır.

Sevgiyle...

 

 

Müge Arda

 

Twitter/mgearda
Eğitimde Rehberlik Dergisi 2015

 

 


 

Eklenme Tarihi: 21:11 14-05-2015