ALMANYA'DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ ALMAK İSTEYEN ADAYLAR

Dünyaca kabul gören Almanya üniversitelerinde, Türkiye maliyetleriyle üst düzey eğitim alın!

Almanya`da üniversite okumak tüm hayatınızın akışını değiştirecek, size güvenli ve nitelikli bir gelecek sağlayacak olan doğru bir seçim. Tüm dünyaca saygı duyulan, prestijli Almanya üniversiteleri uluslararası öğrencilere kucak açıyor. Siz de üniversite eğitiminizi Almanyada alabilirsiniz ve bu aslında hem çok kolay hem de çok ekonomik. Özellikle de ülkemizdeki ve Kıbrıs`ta bulunan özel üniversiteler ve bu okulların maliyetleriyle kıyaslandığı zaman Almanya`da eğitim almanın ne kadar mantıklı ve doğru bir seçim olduğunuz daha da kolay anlayacaksınız.

Almanyada üniversite eğitimine kabul edilmeniz için gereken temel şart oldukça basittir. Üniversite sınavında Türkiye`de herhangi bir özel üniversite ya da devlet üniversitesinde 4 yıllık bir bölümde okumaya hak kazanmış olmanız gerekmektedir. Daha sonra kazandığınız bu bölümü ya da muhadili bölümleri Almanya`daki üniversitelerde okuyabilirsiniz. Almanca bilmiyorsanız Berlin`de 1 yıl hazırlık eğitimi alarak daha sonra okulunuza devam edebilirsiniz. Tıp ve bazı ağır mühendisliklerde, Almanya`nın gözde üniversitelerde, bu kuralın yanında adayın lise not ortalamasına, ÖSYM puanına, Testdaf skoruna, Türkiye`de kazandığı üniversitenin Türkiye sıralamasına bakılmaktadır.

Almanyada Üniversite Eğitimi Almanın Avantajları

Almanya`da üniversitelerin çoğu ücretsiz. Bazı ücret alan üniversitelerde ise yıllık harç oranları 0 - 1000 Euro arasında değişmektedir. Aylık yaşam giderleri ise 670 Euro civarındadır. Kolay kabul koşulları, diploma denkliği, mezuniyet sonrası çalışma ve ikamet izni gibi avantajlar düşünüldüğünde Almanya`da üniversite eğitimi almak gerçekten de çok avantajlı.

Prestijli eğitim:

Dünyanın bilim, teknoloji ve ticaret alanında en ileri ülkelerinden birinde, çok prestijli ve kaliteli bir eğitim alacak, bu eğitim sonucunda her yerde aranan ve tercih edilen biri olabileceksiniz.

Ekonomik Eğitim:

Almanyada üniversite eğitimi büyük oranda devlet tarafından destekleniyor. En iyi üniversitelerin de arasında bulunduğu çok sayıda üniversite yıllık ortalama 500 Euro harç ödeyerek üniversite eğitimi alabilirsiniz.

Kolay Kabul:

Almanya üniversitelerine başvuru ve kabul işlemleri birçok ülkeye (Özellikle Avusturya`ya kıyasla) çok daha kolay ve kısa sürer. Avusturya`da eğitime başlamak için yaklaşık 1 yıl kaybederken, Almanya`da eğitime başvurduğunuz dönemde başlayabiliyorsunuz.

Başvuru kolaylıkları:

Almanyada üniversite eğitimi almanı en temel kuralı ÖSYM sonucuna göre Türkiye`de ya da KKTC`de herhangi bir üniversitede eğitim almaya hak kazanmaktır. Almanyada üniversite okuma şartları ülkemiz öğrencilerine uygundur.

Ekonomik yaşam giderleri:

Almanya`da eğitim almanın Türkiye`de farklı bir şehirde eğitim almaktan çok bir farkı yoktur. Konaklama, beslenme ve sosyal giderler için bir öğrenciye aylık ortalama 670 Euro yeterli olmaktadır.

Daha kısa süreli eğitim:

Almanya`da lisans eğitimi 3 yıl, master eğitimi 2 yıl sürer. İl yıl Almanca hazırlığı alınması durumunda bile, Türkiye`de de hazırlık eğitimi olduğu için yine 1 yıl avantaj sağlar. Ayrıca master yapmak isteyen öğrenciler, lisans bitiminde doğrudan master eğitimine başlayabilir. Bu da öğrencilere önemli bir zaman avantajı sağlar.

Mezuniyet sonrası çalışma ve ikamet izni:

Mezun olduktan sonra 1 yıl içinde kendinize iş bulmanız durumunda size Almanya`da ikamet ve çalışma izni verilir. Türkiye`deki üniversitelerden mezun olanların bu şansı bulunmamaktadır.

ELT YURT DIŞI SİTESİNDEN ALINMIŞTIR


 

Eklenme Tarihi: 15:34 25-05-2015