İSPANYA'DA EĞİTİM

İspanya’da Özel Lise

Kültürünü ve tarihini tüm dünyayla en doğru şekilde paylaşma konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan İspanya, bunun karşılığını senede 60 milyon turistle alıyor. En çok ziyaret edilenler sıralamasında Fransa ve ABD’yi takibini sürdüren İspanya, doğal, tarihi ve kültürel güzellikleriyle ölmeden önce görülmesi ve tecrübe edilmesi gereken yerlerin başında geliyor- hem de şehir şehir, sokak sokak!

Dünyanın sekizinci büyük ekonomisine sahip İspanya, özerk bölge ve şehirleriyle Avrupa’nın en parçalı ülkelerinden biri olmakla birlikte; monarşiye dayalı parlamenter demokrasisi ile çağdaş Avrupa’nın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Çince’den sonra anadil anlamında dünyanın en çok konuşulan ikinci dili olan İspanyolca ülkenin tek resmi dili olarak kabul edilirken, başta Katalanca olmak üzere yerel diller kendi özerk bölgelerinde resmi dil sayılır ve günlük hayatta sorunsuzca kullanılır. 

Dünyanın her yerinde konuşulan dil

İspanyolcanın dünya genelindeki yaygınlığı bir yana, Türkiye’de İspanyolca konuşabilenlerin sayısı çok da fazla değildir ki, bu, İspanyolca bilmenin genç öğrencilerimize getirebileceği artılara işaret eder. İki ülke halkları arasındaki büyük benzerliklerin yanında, iki ülke iklimlerinin ve hatta yer yer coğrafi özelliklerinin birbirine benzemesi, İspanya’nın son yıllarda özellikle spor ve sanat dallarında dünya genelinde geniş bir popülariteye ulaşması, aynı şekilde Barcelona’nın gittikçe daha fazla tercih edilen bir turist destinasyonuna dönüşmesi gibi etmenler, İspanya’da yatılı bir okulda lise eğitimi almak için Türkiye’den giden öğrencilerin sayısında artışa neden olmaktadır.

Özel liselerde şehir ve bölge seçimi yapma imkânı

Bu kapsamda, Türkiye’den 14-18 yaş arasındaki öğrenciler, İspanya’da lise eğitimi alabilmektedir. Özel yatılı okullar (Boarding School) için herhangi bir kısıtlama yokken, devlet okulları için en az iki sene İspanyolca eğitimi almış olma şartı vardır. İspanya’da bir devlet okulunda okumak isteyen gençlerimiz, okul yerleştirmesi için şehir ve bölge tercihi yapabilmektedir.

Bir akademik yılın 10 ay sürdüğü ve Eylül’de başlayıp Haziran’da sona erdiği İspanya eğitim sisteminde konaklama, Boarding School’lar (özel yatılı liseler) dışında aile yanında ayarlanır.


 

Eklenme Tarihi: 01:46 19-05-2015