İTALYA'DA LİSE

 

İtalya’da Özel Lise

Sanat, bilim, edebiyat, mimari, bilim, matematik gibi birçok sayısız alanda dönem dönem tüm dünyayı etkisine almış ve yeniliklerin kaynağı olmuş İtalya, birçok Avrupa uygarlığına ev sahipliği yapan muhteşem mirasıyla bugün tüm dünyadan genç ve başarılı öğrencileri ağırlıyor- hem de en sıcak şekilde. Türkiye gibi bir Akdeniz ülkesi olması nedeniyle kültürel olarak da yakın durduğumuz Çizme, havasıyla suyuyla ve gelenekleriyle hiç yabancılık çekilmeyecek bir ortam sunuyor.

İşte bu zengin miras ve gelenek, tüm dünyadan gençleri bu harikulade ülkeye çekmektedir. Özellikle İtalya’nın sanat, mimari ve moda gibi alanlarda halen dünyanın en önde gelen ekolüne ve üniversitelerine sahip olması, Türkiye de dâhil olmak üzere birçok ülkeden genç öğrencileri İtalyan okullarına başvurmaya yönlendirmektedir.

Hedef Maturita

İtalya eğitim sistemine geldiğimizde; İtalya’da zorunlu eğitim 6-14 yaşları arası için geçerlidir ki, bu 8 yıllık zorunlu eğitimin ilk 5 yılı ilkokul, sonraki 3 yılı ise ortaokuldan ibarettir. İtalya’da lise eğitimi ise 14-19 yaş arası öğrencileri kapsar ve öğrencilere 5 yıl süreyle eğitim verilir. 5+3 yıllık ilkokul ve ortaokul öğrenimlerini tamamlayan öğrenciler, kendilerine farklı alanlarda uzmanlaşma imkânı tanıyan İtalyan devlet ya da özel liselerinde eğitimlerine devam ederler.

Bu lise türleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Klasik Lise (Liceo Classico)
  • Fen Lisesi (Liceo Scientifico)
  • Güzel Sanatlar Lisesi (Liceo Artistico)
  • Öğretmen Liseleri (Istituto Magistrale)
  • Sanat Okulları (Istituto d’Arte)
  • Teknik Enstitüler (Istituti Tecnici)
  • Profesyonel Enstitüler (Istituto Professionali)

8 yıllık zorunlu eğitimin ardından gelen 5 yıllık lise eğitimi de bittikten sonra, öğrenciler Maturita adı verilen sınava tabi tutulur. Lise eğitimini tamamlayan gençlerin yaklaşık %30’u ise eğitim hayatlarını üniversite ile sürdürür. 

Yatılı özel lise dışında gönüllü aile yanı konaklama

İtalya’da lise eğitiminin bir parçası olarak okullar öğrencilerin bağlarının kuvvetlenmesi ve ülkenin tarihi ve kültürel değerleriyle tanışabilmeleri için sıkça geziler düzenlerler. İtalya’da lise okumak için bu ülkeye gelen öğrenciler, Boarding School ya da Türkçe adıyla yatılı okullarda öğrenim görürken okul yurtlarında kalmanın dışında; gönüllü ailelerin yanında tam pansiyon olarak kalabilirler ki, bu aileler doğal olarak çok büyük özenle seçilmektedir.

Herhangi bir sınıfta kayıt fırsatı

Türkiye’den gidip İtalya’nın elit bir özel bir lisesinde eğitim almak isteyen öğrencilerimizin 14-18 yaş aralığında olması gerekmektedir. Bu da demektir ki, öğrencilerimiz ara sınıflarda ya da son sınıfta bir dönemliğine ya da bir akademik yıllığına İtalya’da lise eğitimlerine devam edebilirler. İtalyan liselerinin M.E.B. denklikleri bulunmaktadır.


 

Eklenme Tarihi: 01:39 19-05-2015