FRANSA'DA LİSE EĞİTİMİ

Fransa’da Özel Lise

Sanatın birçok dalında üretilmiş kimi eserlerde Fransa’nın, çoğu zamanda başkent Paris’in kendisinin başrolü kimselerle paylaşmadığını, tüm kültürel ve mimari güzelliklerin gözler önüne serildiğini görürüz. Sayısız harikasıyla dünyanın her tarafından milyonlarca gencin ziyaret etmek istediği Fransa, Türkiye’den öğrencilerin de eğitim için en çok tercih ettiği ülkelerden biridir. Ülkedeki Türk nüfusunun fazlalığı, diğer Avrupa ülkelerine kolay ulaşım sağlaması, Türkiye’ye coğrafi yakınlığı gibi nedenlerle Türkiye’den gençlerin ilgisini çeken bu güzel ülke, birçok sanat akımının yüzyıllardır taşıdığı kültürel mirasla görülmeye değer bir ülke.

Yanına “eğitim” kelimesi geldiğinde tarihsel süreçte en çok yenilik sunan ülkelerden biri şüphesiz ki Fransa’dır. Tüm dünya üzerinde 300 milyon kişi tarafından konuşulmasının yanında, en çok öğrenilen dillerden biri olma özelliğini de koruyan Fransızca ise edebiyat, felsefe, sanat, hukuk başta olmak üzere birçok alanda yüzyıllardır lokomotif rolü üstlenmektedir.Yüzde 10’u bulan yüksek yabancı öğrenci oranıyla Fransa, farklı kültürlerden bir araya gelen gençlere ev sahipliği yaparken, birçok disiplin için bir eğitim cenneti olma özelliğini taşımaktadır.

Fransa eğitim sistemi ana hatları

Ülkemizde de etkisini hissettiren çok güçlü bir eğitim geleneği olan Fransa eğitim sisteminde okullar; ilkokul, ortaokul ve lise olarak üçe ayrılır. 11-15 yaş arasında devam edilen ortaokulda herkesin takip ettiği tek bir müfredat bulunurken, Fransa lise eğitim sisteminde 10. sınıfın ardından alan seçilir. Fransızca, matematik, tarih ve coğrafya ortak dersler olmak üzere, Fransa’da lise eğitimi çerçevesinde sunulan alanlar; Edebiyat ve Dil Bölümü (L), Ekonomik ve Sosyal Bilimler Bölümü (ES) ve Fen Bölümü (S) olarak belirlenmiştir.

Daha ekonomik lise eğitimi

Fransa’da eğitim sistemini ve lise eğitimini biraz daha detaylandırmak gerekirse; ülkede ilkokul ve ortaokulu kapsayan 6-16 yaş arası eğitim zorunludur. Beş senelik ilkokulun ve alınan temel eğitimin ardından, ortaokulla birlikte öğrenciler uzmanlık alanlarına yönlendirilmeye başlarlar. Fransa’da lise eğitimi veren eğitim kurumları; ‘Lycée Général ya da ‘Lycée Classique’ ve ‘Lycée Technique’ olmak üzere ikiye ayrılır. İngiltere, ABD gibi diğer ülkelere göre özel liselerin daha ekonomik olduğu Fransa’da özellikle özel okulların kalite standartları her geçen gün yükselmekte ve Fransa’nın en iyi liseleri sıralamalarında bu özel liseler devlet okullarını geçerek ilk sıralara yerleşmektedir.

Hem de dünyanın en güzel dillerinden birinde

Öğrenciler, Fransa’da katıldıkları Lise Değişim Programlarına isterlerse bir seneden uzun süreyle katılabilmekle birlikte, bir yıllık yurtdışı eğitim tecrübesiyle bile başta çok iyi düzeyde Fransızca konuşmak olmak üzere; Fransız kültürünü tanıma, dünyanın dört bir yanından öğrencilerle kaynaşarak o kültürler hakkında bilgi sahibi olma gibi değişim programlarının olmazsa olmazlarından yararlanma fırsatına erişirler.

Fransa’da bir Boarding School’da (yatılı okul) lise eğitimi almak için bu ülkede bir okula devam eden öğrencilerimiz aynı zamanda son sınıfı Fransa’da okuyup gerekli koşulları yerine getirmek suretiyle o özel okuldan diploma sahibi de olabilirler ki, bu, öğrencilerin üniversitelere kabullerinde doğal olarak büyük önem taşır.


 

Eklenme Tarihi: 01:32 19-05-2015